6 myšlenek z letošní BRANDstorming konference, která se věnovala změnám značek
27. 03. 2018 | LovebrandV polovině března jsme si už tradičně vzali na starost program konference, která se věnuje výhradně budování značek. V Divadle Royal se na divadelním podiu vystřídalo na 17 řečníků a všichni se dotkli nějaké změny. Ať už šlo o případové studie (rebranding Hollandie, repositioning Adrop.cz nebo renaming Dobrého webu) nebo o teoretické přednášky (jak vymýšlet nový název, jak nastavit tonalitu značky nebo jak hledat kreativní nápady skrze kvantitativní výzkum).
Kromě naší přednášky o namingu (videozáznam zde) se chceme podělit ještě o něco. Zapsali jsem si několik postřehů resp. myšlenek, které jsme našli ve více než jedné přednášce.
Naše přenáška o tom, jak hledat nový název pro značku.
Změny trvají fakt dlouho. Klidně rok
Ať už jde o nové nastavení značky, změnu loga nebo rovnou názvu, tak to není věc, která by se dala zfouknout za pár týdnů. Mluvil o tom třeba Adrop.cz, jehož repositioning a rebranding trval zhruba rok. Agentuře Dobrý web trvalo rok a půl, než se přejmenovala na Sherpas. Podobný čas si na změnu loga a obalů vzal i český výrobce jogurtů Hollandia. Ukázalo se, že změny zavedených značek jsou dost často hlavně o komunikaci dovnitř firmy. Magdalena Langerová se svou případovkou rebrandingu MUNI, tedy brněnské Masarykovy univerzity, ukázala, že se nachází zhruba v polovině dvouletého procesu a že už se setkali se slušným odporem mezi studenty.
Změny jsou skvělou příležitostí pro to nakopnout i svůj interní tým
Když už se pustíte do změny, může se stát, že se to krom lidí venku nebude líbit ani lidem uvnitř firmy nebo organizace. Co to ale zkusit otočit a využít třeba změnu grafiky jako nový impuls dovnitř? Má to ale tu podmínku, že do celého procesu musíte jako klient průběžně vstupovat. Skvěle to dělá třeba studio REMEMBERSHIP_, které na konferenci ukázalo své procesy vzniku nové vizuální identity, do kterého je hned od poptávky zahrnut celý klientův tým. Rosťa z Adropu pak mluvil o tom, že jejich změna velkou měrou celý tým stmelila a nabudila.
Petr Rubáček z REMEMBERSHIP_
Lepší je zapojit víc lidí než míň
Je asi jasné, že rozhodování ve více lidech stojí víc času, nakonec se to ale může vyplatit. Adam Ondráček mluvil o tom, jak už se přes rok rozhodují o novém názvu pro Gallery of Art Prague a že majitel a duchovní otec galerie se bohužel procesu neúčastní. Bez klíčových lidí byl také Ignum, když se rozhodoval, jak dál pokračovat se svou službou Doména.cz – při testování zapomněli na současné zákazníky a nové směřování si nechali navrhnout jako hotové řešení externisty. Naštěstí včas zařadili zpátečku a teď už řeší raději vše společně.
Lidi se dají do kreativního procesu vtáhnout i skrze výzkum
Nový název, nápady na kampaň, motivace a bariéry – to všechno můžete hledat i skrze kvantitativní dotazníky. Ukazoval to Honza Schmid z PerfectCrowdu. Kvantum lidí vám dá ohromný rozsah odpovědí a když se jím prokoušete, dostanete x procent velmi kvalitních nápadů.
Dejte si práci s tím skutečně poznat, jaký klient je a o co mu jde
Protože pak máte klidně půl práce hotovo. Mluvila o tom Maru z Pábení. Příběh značky naposlouchá a pak už jenom umně poskládá do slov. Petr Rubáček zase zmínil, že jim vůbec nevadí, když si v kreativním procesu vymyslí nápad sám klient – alespoň si za ním pak víc stojí.
Maru při své přednášce.
Nápady na nový název budou zpočátku znít vždycky divně
Když přejmenováváte firmu, je to boj. Ukázalo se, že nikdy jen tak nevymyslíte takovou pecku, abyste se s ní hned sžili. Jakékoliv nové slovo se podvědomě snažíte naplnit nějakým významem (takže se vám vybavují slova, která zní podobně jako daný novotvar). Sherpas mohou být jak zkušení průvodci, tak ušmudlaní nevzdělaní sluhové. Je tedy na vás, abyste nový název naplnili obsahem. Rozhodování, jestli si nový název vezmete, zabere dost času. Zkuste se s ním nějaký čas interně sžívat, ale zase to nepřehánějte – stanovte si termín, do kdy se musíte rozhodnout.
To jsou naše postřehy z letošního BRANDstormingu. Těšíme se na další ročník!
Tweet